Archiwum styczeń 2016


Wygodny materac dla komfortowego snu.
Autor: spokojnysen
20 stycznia 2016, 15:47

Nie da się ukryć, że wygodny materac jest niezwykle ważny, aby wyspać się porządnie. Przez wiele lat jego rola była niedoceniana. Nie przywiązywano zbyt dużej wagi do tego, aby był odpowiednio dobrany, trwały i przede wszystkim wygodny. Często w ogóle rezygnowaliśmy z materaca, wybierając praktyczniejsze kanapy.

Dziś podejście się zmieniło. Nie zawsze jest nam łatwo wybrać materac, bo wybór jest ogromny. Zawsze jednak, dzięki wskazówkom osób, które się na tym znają, możemy wybrać model dla nas idealny. Jeśli zerkniecie na materace Janpol na portalu supermaterace zauważycie, że jest ich kilkadziesiąt, a ceny są bardzo różne. Wcale nie trzeba więc kupować bardzo drogiego materaca, aby dobrze się wyspać. Jak więc wybrać komfortowy materac, który będzie jednocześnie zdrowy ? Na jaki materiał się zdecydować ?

Nie jest to łatwe zadanie, jeśli zupełnie nie orientujemy się w temacie. Wydaje mi się nawet, że czytanie informacji w sieci niewiele zmieni. Przede wszystkim dlatego, że znaleźć można wiele sprzecznych informacji. Każdy ze specjalistów ma też swoje własne podejście do danego tematu. Jesli przejdziecie się po kilku sklepach, zauważycie, że w każdym z nich zaoferują wam inne materace. A to dlatego, że również możliwości jest wiele. Na niektórych będziecie czuć się fajnie, na innych jeszcze lepiej. Wybieranie w towarzystwie eksperta jest najlepszym rozwiązaniem.

Przede wszystkim dlatego, że od samego początku odrzucone zostaje to, co nie jest dla nas dobre - na przykład za miękkie lub za twarde materace. Zostają nam tylko te, na których kręgosłup będzie się idealnie układał - oczywiście zakładam, że wybieramy sklep z wyszkoloną obsługą. To jest zdecydowanie najszybszy sposób - ci, którzy sami próbują znaleźć najlepszy materac, często rezygnują, mówiąc że kompletnie nie wiedzą już, co wybrać. Trzeba by spędzić sporo czasu w temacie, aż do momentu, kiedy sami wyrobimy sobie zdanie na temat konkretnych producentów, czy modeli. Wówczas wybór jest łatwiejszy. A jeśli nie mamy ochoty na poszukiwania, lepiej zdać się na fachowca.

Na co zwrócić uwagę w sypialni
Autor: spokojnysen
20 stycznia 2016, 15:15

To, gdzie śpimy jest tak samo ważne, jak to jak długo. Źle dobrane środowisko snu może zupełnie "zmarnować" przespane godziny. Dlatego warto przyjrzeć się swojej sypialni i sprawić, aby była miejscem do snu idealnym. Pod linkiem znajdziecie kilka porad specjalistów, ja natomiast mam do dodania kilka swoich uwag:

- klimat - niezwykle ważny w zasypianiu, ale i w budzeniu się. Sypialnia powinna być miejscem, w którym przede wszystkim przyjemnie jest się obudzić. Miejscem, które lubimy, jest przytulne, dobrze nam się kojarzy. Wtedy zdecydowanie lepiej nam się zasypia i śpi;

- klimat dosłownie - czyli odpowiednia temperatura. Wbrew pozorom odgrywa dużą rolę;

- wygodne łóżko - od tego pewnie powinnam zacząć. A wygodne łóżko to przede wszystkim materac (ale o nim jeszcze dokładniej w następnym poście). Trzeba koniecznie przyjrzeć się swojej kołdrze, poduszce i pościeli; -

spokój i cisza - jedni nie mają żadnych problemów z zasypianiem w sporym zamieszaniu, inni potrzebują idealnej ciszy. Jakby nie było cisza jest jednak znacznie korzystniejsza z punktu widzenia jakości snu. Lepiej więc wybierać - i uczyć się spać - w ciszy, która pozwala ciału znacznie efektywniej odpocząć. To samo odnosi się do światła. Światło zawsze będzie pobudzać ciało do działania, bo jest kojarzone z dniem.Pozostawianie małych, zapalonych lampek wcale nie ułatwia nam odpoczynku.

Fakty i mity o śnie
Autor: spokojnysen
20 stycznia 2016, 15:01

Często można spotkać się z dośc popularnymi stwierdzeniami, co do których nie mamy pewności, czy są prawdą, czy mitem. Warto się nad nimi pochylić.

- chrapanie dotyka zazwyczaj mężczyzn i nie jest groźne - obydwa te stwierdzenia to mity. Panie chrapią tak samo często jak panowie. Dla wielu osób chrapanie nie jest groźne, może wynikać na przykład z przeziębienia, złego ułożenia głowy itp. W niektórych przypadkach jednak może być spowodowane bezdechem sennym, a to już groźna choroba;

- mózg odpoczywa podczas snu - to fałszywe założenie, choć wszystko zależy od tego, jak podejdziemy do tematu. Ciało odpoczywa na pewno, jednak mózg jest stale aktywny, w mniejszym lub większym stopniu. Porządkuje informacje, przetwarza je i kontroluje funkcje życiowe. Można więc powiedzieć, że nigdy nie śpi całkowicie;

- sennośc w ciągu dnia oznacza, że śpimy za mało - to nieprawda. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaka jest jakość naszego snu. Senność może wynikać również z chorób, dlatego jeśli długo się utrzymuje i jest silna, należy wybrać się do lekarza;

- można nauczyć się spać krócej - to niemożliwe. Nasz organizm prędzej czy później będzie się domagał odpowiedniej dla nas dawki snu. Skąd więc osoby, które są w stanie spać 4-5 godzin na dobę ? Większość z nas potrzebuje od 7-9 godzin, aby wypocząć, niektórzy więcej, a inni mniej. Tak więc jest możliwe, aby czyjś organizm potrzebował mniej snu. To jednak kwestia organizmu i chyba nie zdarza się to tak często.

Słuch - jak wpływa na jakość snu
Autor: spokojnysen
20 stycznia 2016, 14:42

Pięć zmysłów i każdy z nich zazwyczaj nastawiony na poznawanie. To najczęściej ich zbyt intensywnym działaniem możemy wytłumaczyć bezsenność. Choć zasypianie wydaje nam się całkiem prostą czynnością, jeśli przyjrzymy się jej bliże zauważymy, że w tym czasie dzieje się w naszym ciele mnóstwo. I jednocześnie jest sporo procesów, które mogą zachodzić nie tak, jak powinny. Wówczas może pojawić się problem z bezsennością.

Pierwszym sposobem, który warto wypróbować, jest zbadanie środowiska snu i wyeliminowanie tego wszystkiego, co niepozwala nam zasnąć lub zbyt wcześnie nas budzi. Jest spora szansa, że problem da się rozwiązać. Zacznijmy od pierwszego ze zmysłów, czyli od słuchu.

Słuch jest jednym z tych zmysłów, które pracują cały czas, bez względu na to, czy śpimy czy nie. Dźwięki dochodzą do nas cały czas, pod ich wpływem zmieniamy ułożenie ciała, rytm oddechu, zmienia nam się ciśnienie krwi - tego, co wówczas się z nami dzieje, zazwyczaj nie pamiętamy. Głośniejsze dźwięki z kolei wybudzają nas ze snu i te przerwy pamiętamy. Pierwsze kilka godzin snu to sen głębszy, wtedy trudniej nas zbudzić, później znacznie łatwiej. Co ciekawe, dźwięki nacechowane emocjonalnie działają na nas mocniej.

Ponieważ umysł cały czas rejestruje dźwięki dochodzące z otoczenia, ważne, aby zminimalizować je w takiej mierze, jak to możliwe. Na przykład wyłączając telewizor czy radio. Jednocześnie niektórzy specjaliści polecają zastosowanie "białego hałasu". Biały hałas to nic innego, jak delikatne dźwięki, które nas otaczają. To będzie na przykład tykanie zegara, szum komputera - każdy ciągły i równomierny dźwięk, który po pewnym czasie przestajemy zauważać. Wykorzystanie go może pomóc wówczas, kiedy nie jesteśmy w stanie całkowicie wyciszyć sypialni- w ten sposób zmniejszymy trochę różnicę dźwieków pomiędzy tym, co na zewnątrz, a tym, co w sypialni.